Kırklareli’nin Şirin Sahil Kasabası İğneada’da Gezilecek Yerler 1

Gerek İstanbul gibi büyük şehirlere yakınlığıyla gerekse doğal güzellikleriyle bilinen İğneada, Marmara Bölgesi’nin kuzeybatı istikametinde yer alan, Kırklareli’nin şirin bir sahil kasabasıdır. Oldukça sakin bir konum olan İğneada’nın nüfusu, 2000 kişi dolaylarındadır. İstanbul kalabalığından günübirlik uzaklaşmak isteyenler için hem sakin hem de yakın bir seçenek olan İğneada, turistik faaliyetler için en ideal konumlardan biridir. Özellikle sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla kendine has bir atmosfere sahip olan İğneada’da gezilecek yerler ise şu şekilde sıralanır:

  • İğneada Mert Gölü

İğneada’nın en bilindik yerlerinden olan Mert Gölü, ilçenin kıyıya yakın çevresi Langoz ormanlarıyla çevreli bir konumda yer almaktadır. Dünya üzerinde sadece sınırlı sayıda bulunan longoz ormanlarının büyüleyici atmosferinde Mert Gölü, aynı zamanda kano turları için de idealdir. İğneada kasabasına farklı konumlardan gelen turistlerin en favori aktivitelerinden olan İğneada’da Kano turları, şehrin doğal güzelliklerini yakından keşfetmek isteyenlere unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor.  İğneada’da konaklama olanaklarına da oldukça yakın bir konumda yer alan Mert Gölü, kasabayı ziyaret etmeyi planlayanların muhakkak görmeleri gereken bir destinasyon.

  • İğneada Longoz Ormanları

Longoz ormanları, akarsular tarafından taşınan organik metaryellerin biriktiği alanlarda oluşan ormanlardır. Dünya üzerinde sınırlı sayıda bulunan Longoz ormanlarının Türkiye’deki sayısı da bir elin parmağını geçmez. Türkiye’deki en ünlü longoz ormanına ev sahipliği yapan İğneada, eşine az rastlanır türdeki güzelliği ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim vaat etmektedir. Kendine özgü bir ekosisteme sahip olan İğneada Longoz ormanları, gerek bitki örtüsünün yapısı gerekse üzerindeki organik yaşam çeşitliliğiyle Türkiye’deki nadide güzelliklerden biridir.

  • Limanköy Feneri

Deniz fenerleri her zaman turistik açıdan önemli bir potansiyele sahip olmuştur. İğneada’daki Limanköy feneri ise bir kültür mirası olmasının ötesinde estetik açıdan da ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Denize sıfır bir konumda yer alan Limanköy Feneri, sahil kasabasının belki de en sempatik yapılarından biridir. Bu doğrultuda, kasabayı ziyaret edenlerin İğneada otellerine de yakın oldukça olan bu sempatik yapıya uğrayıp hatıra fotoğrafı çekmelerini tavsiye ediyoruz.