İstanbul’a yakın sessiz bir hafta sonu tatili: İğneada.

İğneada ormanları, denizi, kumsalı, kasaba yaşamıyla yaz ve kış, stres atmak ve şehir yaşamından uzaklaşmak için çok cazip bir seçenek. İğneada’da Longoz ormanları ve deniz turizminin dışında, göller, temiz hava, biyolojik çeşitlilik, yabani hayat, kum tepecikleri, balıklar, ormanda bulunan şifalı bitkiler, sessizlik, göçmen kuşlar gibi çeşitli nedenlerle İğneada’ya gelen pek çok kişiyle tanışabilirsiniz.

Yaz aylarında, aşırı turist çeken, pansiyon ve apartlarla otellerde yer bulmakta zorlanılan İğneadaoldukça kalabalık bir nüfusa sahip oluyor. Saklı bir yer olması ve çok bilinen bir yer olmaması, İğneada’nın aynı zamanda saklı, gizli bir tatil beldesi olmasına sebep olmuş.Son bir kaç yıldır özellikle İstanbul’a yakın bir koumda olması nedeniyle, haftasonu ne yapsak? haftasonu nereye gitsek? sorularının cevabı haline gelen İğneada’da, yaz aylarında önceden rezervasyon yaptırmadan yer bulmak da oldukça zor olabilmekte.

İlkbahar ve sonbahar aylarında, yağmur suları ve denizin yükselmesiyle su altında kalan Longoz ormanları içinde, küçük tekne gezileri yapılabilmekte. Bu geziler orta amerikadaki yada tropikal yerlerdeki gibi bir his uyandırıyor.Orman ve deniz havasının iç içe geçtiği İğneada’da, stresten uzak, uygun bütçeli ve unutamayacağınız bir tatil yapılabilir.

İğneada, yoğun şehir hayatı içerisinden çıkarak, doğrudan sakin bir moda geçebilmenin anahtarı. İstanbul’a yakın (250 km) olması, 3-4 saatlik yorucu olmanın aksine, dinlendirici bir otomobil yolculuğuyla ulaşılabilmesi, bu özelliğini arttırıyor.

İğneada’ya en kısa yol TEM otoyolunu takip ederek, İstanbul’dan Edirne yönüne giderken Çerkezköy gişelerini kullanmaktan geçiyor. Buradan Saray-Vize-Poyralı-Demirköy üzerinden İğneada’ya ulaşabiliyor. Ancak Longoz ormanlarının içerisinden geçerek gitmek istiyorsanız, yerden yüksek 4×4 bir araç kullanmanız gerekir. Çünkü gelgitin fazla olduğu buralarda, geçtiğiniz yol yarım saat içerisinde su altında kalabilir.

Otomobil dışında, şehirlerarası otobüs firmaları da her gün İğneada’ya sefer düzenlemekte. Özellikle yaz mevsiminde, yoğunluğa bağlı olarak seferler oldukça sık.

İğneada’ya giderken, Yenice Köyü mevkiinde, yol kenarında Manyetik Alan tabelası göreceksiniz. Kiminin göz yanılması, kiminin manyetik alan olarak adlandırdığı lokal bir fenomeni denerken eğleneceğiniz kesin. Yokuş yukarı yolda giderken, aracınızın motorunu durdurursanız, aracınız kendi kendine yokuş yukarı devam edecek. Bu fenomenin hemen arkasından, Trakya’nın en güzel manzarası da sizi bekliyor olacak. Eğer buradan akşam üzerine yakın bir saatten geçecekseniz, günbatımı için biraz oyalanmanız, eşsiz bir görsel şölene katılmanız anlamına gelecek.

İğneada halkının konukseverliği ve yerel nüfusun turizmin faydalarının bilincinde olması ekoturizmin gelişmesi açısından önemli bir olanak oluşturmuştur. Bu nedenle sadece uygun pansiyon fiyatları değil, özellikle ev pansiyonlarını tercih ettiğinizde karşılaştığınız iyi hizmet ve güler yüz, hafta sonlarını değerlendirmek için sizi İğneada’ya yönlendiren başka bir faktör.

Ayrıca İğneada’ya gittiğiniz mevsime göre, kaldığınız pansiyonların bağ bahçelerinde yetişen sebze ve meyveleri tüketmek sağlıklı beslenmek için de oldukça iyi bir fırsat. Yine İğneada’dan dönerken yörede yetişen doğal ürünlerden getirebilirsiniz. Bal, Mantar, Yabani meyveler, çeşitli balık türleri, deniz kabukları, süt ürünleri, organik meyve ve organik sebzedokuma halı ve ahşap el işçiliği İğneada’nın diğer eşsiz nimetleri.

Yılın her mevsimi balık çeşitleri yemek masasından eksik olmayan İğneada kalkan balığının en çok çıktığı yerlerden. Dağ köylerinde beslenen hayvanlardan yapılan özel sucukları vardır, etler de genelde buralardan getirilir. İğneada’da pansiyon fiyatları gibi, yemek fiyatları da oldukça uygundur. Kış aylarında İğneada, biraz soğuk olmasına rağmen, ev pansiyonlarında soba sıcaklığıyla, huzurlu ve sessiz bir hafta sonu geçirmek için çok ideal. Ayrıca kendinize romantik bir zaman ayırmak istiyorsanız yada bir grup arkadaşınızla şehirden uzakta hafta sonu yada yılbaşı gibi  kısa tatillerinizi geçirmek istiyorsanız, İğneada’da apart kiralayarak unutulmaz anılar edinmeniz mümkün olacaktır.

Kış mevsiminde ayrıca, avlanmak için de İğneada tercih edilebilir. Bu konuda da yerel yetkililerden ve kalacağınız pansiyondan bilgi almanız mümkün.

igneada-sonbahar-doga

Birkaç kez gidildikten sonra, İğneada’da hafta sonu tatilleri vazgeçilmez bir alışkanlık haline geliyor. 20 yıldır İğneada’ya gelerek burada kamp kuran ve/veya ev pansiyonlarında kalan insanlarla tanışmanız neredeyse kaçınılmaz.

Henüz bozulmamış bir doğanın içerisinde, huzurlu, sessiz bir tail geçirirken, uygun pansiyon fiyatları ile çok fazla para harcamadan, hatta misafir edildiğiniz hissiyle İğneada’da güzel zaman geçireceğiniz kesin.

igneada-liman